Ako sa zbaviť mravcov doma či na záhrade? Vyskúšajte tieto rady a tipy

Obsah

Mravce sú užitočné a fascinujúce stvorenia a dozaista si zaslúžia našu ochranu. V prírode. To však neplatí vtedy, keď sa vám nasťahujú do vašich domovov. Vtedy sa spolunažívanie môže premeniť v nočnú moru. Ak sa mravce premnožia, nebodaj sa dostanú k vašim skladovým zásobám, môžu vám v dome, byte, ale i na záhrade či terase spôsobiť veľa nepríjemností. Ako sa zbaviť mravcov tak, aby po nich nezostala ani stopa? Prinášame zaručené tipy a rady, ktoré stoja za to, vyskúšať ich. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Ako sa zbaviť mravcov v dome či v byte

Navštívili vás doma nechcení spolubývajúci? Nielen, že vás pohľad na pochodujúcich škodcov vo vašich domovoch okamžite zarazí, ak ich uvidíte mieriť k vašim skladovým zásobám, rýchlo konajte. Mravce totiž kontaminujú všetko jedlo, s ktorým prídu do styku, napríklad škodlivými baktériami. Drobnému škodcovi totiž chutí cukor a rôzne sladkosti, ale i mäso, vajíčka, slané pečivo či orechy… Dosť nehygienické, čo poviete?

Prvú otázku, ktorú si položíme, keď nechcených spolubývajúcich v našich príbytkoch zbadáme, je: „Odkiaľ prišli a kde sa skrývajú? Odkiaľ ich toľko vylieza?“ Desivé, no mravce sa schovávajú najmä v ťažko prístupných miestach, kde si zakladajú hniezda s vajíčkami, larvami, kuklami a samičkami. Stačí malá trhlinka a mravce máte doslova všade: v bytovom jadre, pod obkladom, kvetináčom, nábytkom.. Keď sa mravčie hniezdo naplní, časť mravcov si hľadá nový úkryt a šíria sa tak ďalej a ďalej po vašom domove. Mravce sa k vám tiež ľahko dostanú šachtou s rozvodmi teplej vody, prelezú pomedzi panely, ale i zvonka po fasáde.

Okrem vnútorných priestorov títo škodcovia radi obľubujú i vaše záhradky, kde si s voškami radi pochutnajú na vašom ovocí i zelenine a vám tak nezostane nič iné, len oči pre plač a zničenú úrodu.

Prevencia proti mravcom

Je nám jasné, že riešenie hľadáte, až keď je už problém na svete, no nikdy nie je na škodu myslieť o krôčik vpred. Ako sme už písali vyššie, mravce si to k vám nasmerujú vtedy, keď im ponúkate dostatočné a ľahko prístupné množstvo obživy a potravy, ktorú v prírode nenájdu. Tomu všetkému sa však dá zabrániť, ak mravcom nedáte dôvod, aby sa u vás zahniezdili. Ako na to?

Skladujte všetko svoje jedlo v uzatvárateľných vreckách a nádobách. Mravce sa totiž vedia prehrýzť i cez papierové obaly a preto ich často môžeme nájsť v múke, cukre a podobných potravinách. Nenechávajte otvorené nádoby s potravinami, no ani zvyšky jedál na stole i kdekoľvek po dome (pod posteľou, pod gaučom, za skriňami a pod..). V lete pri otvorenom okne myslite na spoľahlivú sieťku proti hmyzu (i proti mravcom).

Rady a tipy, ako sa zbaviť mravcov

Čo však v prípade, že už mravce obsadili vaše obydlia a vy potrebujete urgentne vyriešiť tento problém? Vyskúšajte tieto domáce účinné rady a tipy – väčšinu „nástrojov“ máte určite doma.

Krieda a lepiaca páska

Staré a osvedčené metódy, ktoré pozná väčšina z nás. Ak máte doma kriedu, vyskúšajte nakresliť čiaru okolo vstupných miest. Uhličitan vápenatý, ktorý krieda obsahuje, mravcov odpudzuje. Kriedový prášok tiež ochráni rastliny aj v záhrade (účinkuje i na slimáky). Ak kriedu doma nemáte, vytvorte okolo objektu, ktorý chcete pred mravcami ochrániť, zábranu z lepiacej pásky (lepiacou stranou nahor).

Použite potraviny, ktoré máte doma

Zmiešajte múku s klinčekmi, čiernym korením či hocijakým aromatickým korením, posypte nimi mravce i cestičky, ktorými korzujú. To by malo nepríjemných návštevníkov odradiť a do niekoľkých hodín by mali vymiznúť. Ak sa však mravce opakovane budú snažiť dobývať do vašich domovov, sypanie múky nemusí stačiť. Ďalším prírodným prostriedkom, ktorý mravce dostane z kuchyne, sú citrusové plody. Potrite citrónovou šťavou prah dverí, okenné parapety, dajte citrónovú šťavu všade tam, odkiaľ ste videli vyliezať mravca.

Citrónová voda (4 celé citróny aj so šupou rozmixované v 2 litroch vody) je tiež účinná voči inému hmyzu (napríklad šváby). Stačí ňou umyť podlahu a nepríjemní návštevníci odchádzajú.

Citrusové plody sú pre mravce doslova skazou a to platí aj pre pomaranče. Ako sa zbaviť mravcov i pomocou pomarančov? Spravte si pyré z pomarančových šupiek v mixéri a naneste ho na miesta, kde sa hmyz dostáva do vašej domácnosti. Skúste tiež umiestniť pár šupiek na kuchynskú dosku alebo kdekoľvek, kde nechcete, aby sa mravce ukázali – ako prírodný odstrašujúci prostriedok.

Soľ, bylinky a korenie

Okrem citrusových plodov mravcov odrádza napríklad štipľavé korenie. Skúste ho naniesť po okraji kuchynskej linky alebo na podlahové lišty. Dobrou správou je, že mravce dokáže rozhodiť i všetko aromatické. Použite majoránku, šalviu, bazalku, ale aj škoricu či mätu. Zmiešajte niektorú zo spomínaných ingrediencií s práškom do pečiva a posypte obľúbené trasy mravcov. Prášok do pečiva im zababre „nožičky,“ aromatické korenie im zas znemožní čuchovú komunikáciu s ďalšími jedincami.

Najlacnejším spôsobom, ako sa zbaviť mravcov, je určite soľ. Pravidelné sypanie kuchynskej soli do škár a otvorov, z ktorých mravce vyliezajú, ich dostatočne udrží mimo dosah vašich domovov. Posypte soľou prah dverí, v záhrade a na terase dovtedy, kým celkom nevymiznú. Môžete si tiež soľ rozpustiť v horúcej vode a striekať ju priamo na mravce – možno drastické, ale pomáha to.

Ako repelent tiež pôsobí i práškový mastenec. Rozsypte ho okolo základov domu, okolo okien a dvier, vlastne na všetky miesta, kadiaľ môže tento hmyz vniknúť do domu. Podobne zaúčinkuje aj borax, ale i prášková síra. Princíp tejto ochrany je mechanický – šupinky mastenca sú také jemné, že sa na nich mravec nedokáže udržať.

Ocot, arašidové maslo, droždie i káva mravce odpudzujú

Mravce neznášajú vôňu octu. Zarobte si do rozprašovača roztok octu a vody v rovnakom pomere, dobre premiešajte a nastriekajte na miesta, ktorými mravce vstupujú (parapety okien, dvere a i.). Rovnako tak ocot môžete použiť aj na záhrade. Mravce viete šikovne nalákať i na arašidové maslo. Ako? Zmiešajte 2 polievkové lyžice arašidového masla s 2 PL medu a ½ čajovej lyžičky boraxu.

Umiestnite malé množstvo tejto hmoty na kúsky lepenky. Kartón položte na miesta, kde sú mravce aktívne. Mravce túto návnadu prinesú do svojej kolónie a tak zahubia všetkých spolubývajúcich. Návnady meňte vždy, keď vyschnú (aspoň raz do týždňa) dovtedy, kým mravce neprestanú chodiť.

Zmes droždia s medom takisto mravce zabíja, i bez použitia chemikálií. Dobre ju vymiešajte a ponúknite ju mravcom v čo najtesnejšej blízkosti hniezda, ak sa vám ho podarí nájsť. Lákavá sladkavá zmes v tráviacom ústrojenstve mravca totiž potom začne kysnúť…

Máte doma kávu? Tak si jednu hneď urobte. Kávová usadenia totižto mravcom vôbec nechutí, ba doslova ich odrádza. Usadeninu z kávy si pokojne odkladajte a využite ju v boji s mravcami ako účinnú metódu.

Zničte stopy mravcov

Vedeli ste, že mravce za sebou zanechávajú takzvanú feromónovú stopu, ktorú ľahko nasledujú ďalší? Prerušte túto cestu a odstráňte pachovú stopu univerzálnym čistiacim prostriedkom alebo roztokom bielidla. Môžete tiež použiť i jablčný ocot, zriedený s vodou v pomere 1:1. Vyskúšali ste už všetko a mravce sa k vám stále vracajú ako na klavír? Tu už príroda nepomôže, je čas spoľahnúť sa na návnady, určené na hubenie škodlivého hmyzu, špeciálne aj na mravce. Návnadu s insekticídom si mravce odnesú do hniezda, aby sa s ňou podelili. Návnada následne mravce zahubí.

Návnady umiestnite všade tam, kde ste spozorovali pohyb mravcov. Ich účinok sa prejaví do niekoľkých dní až týždňov – nezabúdajte, pri používaní návnad postupujte podľa pokynov výrobcu! Návnady udržujte v bezpečnej vzdialenosti od detí a domácich miláčikov, po použití návnady si nezabudnite poriadne umyť ruky.

TIP na domácu návnadu: Zmiešajte kyselinu boritú (10g) s cukrom (250g). Zmes potom nastražte okolo oblastí, kde sa mravce vyskytujú. Pozor! Pre deti a domáce zvieratá je táto zmes toxická. Bezpečným spôsobom je potom uzavrieť návnadu do pohára s vekom, do ktorého urobíte 2-3 malé dierky, ktorými sa mravce budú môcť dostať dovnútra.

Zavolajte si na pomoc profesionálnu firmu na dezinsekciu mravcov

Niekedy je jednoducho nemožné zbaviť sa mravcov vlastným úsilím. Buď je mravcov vo vašej domácnosti naozaj veľa, alebo sú na miestach, kde sa dajú ťažko zničiť. Vtedy nastáva už iba jediné riešenie – obráťte sa na profesionálnu firmu, ktorá vykonáva dezinsekciu – obráťte sa na nás! Radi vám pomôžeme a podrobne ošetríme váš domov od neželaných škodcov, kvalitne, účinne, diskrétne a šetrne.

Rada a tip na záver: Zbavte sa mravcov na stole v záhrade či na terase

Počasie vonku pomaly praje a vy ste sa rozhodli stolovať na záhrade či terase. Pokojné posedenie sa zmení na nočnú moru, keď na stole uvidíte liezť mravce. Tomu sa viete ľahko vyvarovať. Postavte všetky štyri nohy stola do umelohmotných nádob s vodou a na stole už neuvidíte žiadneho mravca.