Kliešte

Kliešte – likvidácia kliěsťov

Problémom kliešťov nie je kliešť samotný, ale baktérie, ktoré dokáže roznášať. Najznámejším a zároveň veľmi nebezpečným ochorením je kliešťová encefalitída – vírusový zápal mozgu, prenášaný kliešťami, ktorý sa do organizmu dostane pri prisatí infikovaného kliešťa alebo konzumáciou tepelne nespracovaného mlieka od infikovaných oviec, kráv a kôz. Našim klientom vieme poskytnúť celosezónnu ochranu pred kliešťami, a to formou účinného postreku záhrad, detských ihrísk, školského dvora a pod.

Kliešte - výskyt kliešťov, kliešťová sezóna

Kliešť je hmyz, ktorý vyzerá ako malý pavúk. Rovnako ako pavúk, má telo, hlavu a osem nôh. Jeho hlava má dve silné čeľuste. Larvy kliešťov žijú 20 centimetrov nad zemou, nymfy do 40 centimetrov a dospelý kliešť až do výšky 80 centimetrov. To znamená, že kliešte, ktoré vraj na nás pri prechádzke v lese padajú, sú len mýtus.

Kliešte sú takmer neviditeľné, no o to prefíkanejšie. Kliešťová sezóna začína v apríli, kedy sa prebúdzajú, aby nám škodili, nepretržite až do jesene. Kliešte sa vyskytujú po celý rok, ale aktívne sú iba vtedy, keď teplota stúpne nad 7 stupňov Celzia. Množstvo kliešťov sa v jednotlivých regiónoch výrazne líši, vyskytujú sa však všade. Dávajú prednosť zmiešaným listnatým lesom so sviežou trávou, kríkmi, papradím a množstvom popadaných listov. Oveľa menej ich nájdete na otvorených miestach ako sú veľké lúky. 

V strednej Európe má kliešť charakteristickú krivku sezónneho výskytu s dvoma maximami – v apríli a máji (väčší) a v septembri a októbri (menší).

Prebúdzajú sa v apríli, aby nám škodili nepretržite až do jesene. Sú zákerné aj ohľaduplné. Dokonale umŕtvia miesto vpichu, takže vôbec nepocítime, keď sa do nás zahryznú. Už jedno nevinné zahryznutie infikovaným kliešťom nám môže spôsobiť nepríjemnú kliešťovú encefalitídu. Na Slovensku má kliešťová encefalitída maximum výskytu v neskorom lete. 

Okrem tohto nepríjemného ochorenia kliešte roznášajú i ďalšie baktérie: baktéria Borrelia burgdorferi, ktorá je príčinou lymskej choroby. Približne jeden z piatich kliešťov je nositeľom tejto baktérie.

máte doma nežiadanú návštevu?
sme na telefóne 24/7

0904 772 072