Osa a sršne

Uštipnutie sršňom alebo osou

Sršne a osy patria k agresívnym druhom s typom žihadla, ktorý im umožňuje bodať niekoľkokrát za sebou. Úmrtia ľudí, zapríčinené alergickou reakciou na uštipnutie osou, sú až tri či štyrikrát častejšie ako smrť po uhryznutí jedovatým hadom.

Odstránenie / Likvidácia osích hniezd a dezinsekcia sršňov

Naša firma likviduje hniezda aj v ťažko dostupných miestach, v múroch a fasádach, kde po ošetrení miesta „vchodu“ efektívne odstráni obťažujúci hmyz. Využívame viacero spôsobov dezinsekcie, podľa situácie a veľkosti hniezda. Zásah trvá od 4 do 120min pri náročnom prostredí. 

Najznámejšie druhy sú osa obyčajná a osa útočná

Osa obyčajná patrí medzi blanokrídly hmyz do čeľade sršňovitých. Charakteristická je žltočiernym sfarbením. Meria 10 – 19 mm, u samčekov je priemerná veľkosť 17 mm. Je to veľmi vyvinutý tvor, žije vo vysoko organizovaných skupinách, má zložité správanie a používa účinné formy dorozumievania. Osie hniezdo má veľkosť v priemere asi 20 – 30 cm. Osy hniezda osídľujú vždy len na jeden rok. V hniezde bežne žije 1500 – 2000 jedincov. Vládne im kráľovná, ktorá sa príliš nelíši od robotníc. Osa útočná je rozšírená po celom území. Hniezda ma v podzemných dutinách, v múroch domov, atď. Osy tvoria veľké rodiny – majú až 5000 členov. Veľkosť robotníčky osy útočnej (Vespula germanica) je 12-16 mm, samička meria 16-20 mm.

Sršeň, sršne

Príbuzným rodom osy je sršeň (vespa crabro), ktorý je asi 1,5 až 2-krát väčší

máte doma nežiadanú návštevu?
sme na telefóne 24/7

0904 772 072