V prípade objavenia ploštíc je dôležité nerobiť samodezinsekciu, ale neodkladne nás kontaktovať. V opačnom prípade hrozí, že ploštice sa rozlezú aj tam, kde dovtedy neboli (do zvyšku bytu). Deratizácia ploštíc vás zbaví tohto nepríjemného problému.
Hoci nie je známe, že prenášajú ochorenie, ploštice posteľné (Cimex lectularius) môžu zanechať svrbivé uhryznutia a spôsobiť alergické reakcie. V polovici 20. storočia boli škodcovia z väčšej časti vyhubené z mnohých častí rozvinutého sveta, ale zákazy na účinné pesticídy v deväťdesiatych rokoch minulého storočia spolu s lacným leteckým cestovaním umožnili, aby sa vrátili späť.
Na rozdiel od kliešťov alebo vší, ploštice o veľkosti jablkového semienka nezostávajú na svojich hostiteľoch dlho a len zriedka opúšťajú postele a pohovky, ktoré sú ich kráľovstvo.
Uštipnutie spôsobuje u väčšiny ľudí vznik spočiatku bolestivých, neskoršie svrbiacich mierne vyvýšených pupeňov, často nepravidelného obrysu, s priemerom 1 – 3 mm. Pupene sa nachádzajú hlavne na obnažených miestach tela nepokrytých bielizňou, na rukách, nohách a hlave, často i na chodidlách. Silnejšie pobodanie u citlivých ľudí sprevádza horúčka, opuchy a niekedy aj žihľavková vyrážka po celom tele. Poštípané miesta natierame alkoholom, mentolovým alebo eukalyptovým liehom, 10 % čpavkom alebo chladivou masťou. Na opuchy prikladáme obklady s octanom hlinitým.
Danica Zelnerová
Pri vinohradoch 271
831 06 Bratislava
IČO : 51 840 995
IBAN: SK10 0900 0000 0051 4706 7173