Kliešť

Najznámejším a zároveň veľmi nebezpečným ochorením je kliešťová encefalitída – vírusový zápal mozgu, prenášaný kliešťami, ktorý sa do organizmu dostane pri prisatí infikovaného kliešťa alebo konzumáciou tepelne nespracovaného mlieka od infikovaných oviec, kráv a kôz

Kliešť

Našim klientom vieme poskytnúť celosezónnu ochranu pred kliešťami, a to formou účinného postreku záhrad, detských ihrísk, školského dvora a pod.

Kliešte – výskyt kliešťov, kliešťová sezóna

Kliešť je hmyz, ktorý vyzerá ako malý pavúk. Rovnako ako pavúk, má telo, hlavu a osem nôh. Jeho hlava má dve silné čeľuste.

Kliešte sú takmer neviditeľné

No o to prefíkanejšie. Kliešťová sezóna začína v apríli, kedy sa prebúdzajú, aby nám škodili, nepretržite až do jesene. Kliešte sa vyskytujú po celý rok, ale aktívne sú iba vtedy, keď teplota stúpne nad 7 stupňov Celzia. Množstvo kliešťov sa v jednotlivých regiónoch výrazne líši, vyskytujú sa však všade. Dávajú prednosť zmiešaným listnatým lesom so sviežou trávou, kríkmi, papradím a množstvom popadaných listov. Oveľa menej ich nájdete na otvorených miestach ako sú veľké lúky. 

Kliešť v strednej Európe

Má charakteristickú krivku sezónneho výskytu s dvoma maximami – v apríli a máji (väčší) a v septembri a októbri (menší).

Prebúdzajú sa v apríli, aby nám škodili nepretržite až do jesene. Sú zákerné aj ohľaduplné. Dokonale umŕtvia miesto vpichu, takže vôbec nepocítime, keď sa do nás zahryznú. Už jedno nevinné zahryznutie infikovaným kliešťom nám môže spôsobiť nepríjemnú kliešťovú encefalitídu. Na Slovensku má kliešťová encefalitída maximum výskytu v neskorom lete. 

Okrem tohto nepríjemného ochorenia kliešte roznášajú i ďalšie baktérie: baktéria Borrelia burgdorferi, ktorá je príčinou lymskej choroby. Približne jeden z piatich kliešťov je nositeľom tejto baktérie.

Prehľad škodcov

Prehľad hmyzu a hlodavcov, ktoré dokážu znepríjemniť život každému z nás.

Máte doma nežiadanú návštevu? Sme na telefóne 24/7.

iD-logo

Danica Zelnerová, Pri vinohradoch 271 
831 06 Bratislava

IČO : 51 840 995
IBAN: SK10 0900 0000 0051 4706 7173

Tel. kontakt

© 2023 Created by whad.sk. All Rights Reserved.